A csontsűrűség-mérés, más néven kettős energiájú röntgenabszorpcióméria (DEXA vagy DXA), nagyon kis dózisú ionizáló sugárzást használ a test belsejének (általában az alsó gerinc és a csípő) képeinek előállításához a csontvesztés mérésére. Gyakran használják csontritkulás diagnosztizálására és az egyén csontritkulásos törések kialakulásának kockázatának felmérésére. A DXA egyszerű, gyors és nem invazív. Ez a leggyakrabban használt és legszabványosabb módszer a csontritkulás diagnosztizálására.
Ez a vizsgálat kevés vagy semmilyen különleges előkészületet nem igényel. Mondja el orvosának és a technológusnak, ha fennáll a lehetősége, hogy terhes, vagy ha nemrégiben báriumvizsgálaton vett részt, vagy kontrasztanyagot kapott CT vagy radioizotóp vizsgálathoz. Hagyja otthon az ékszereket, és viseljen laza, kényelmes ruházatot. Lehet, hogy köpenyt kell viselnie. A vizsgálat előtt legalább 24 órával ne vegyen be kalcium-kiegészítőket.
Mi az a csontsűrűség-vizsgálat?
A csontsűrűség-vizsgálat, más néven kettős energiájú röntgenabszorpcióméria (DXA) vagy csontdenzitometria, egy fejlett röntgentechnológia, amelyet a csontvesztés mérésére használnak. A DXA a mai napig az elfogadott szabvány a csont ásványi sűrűségének (BMD) mérésére.
A röntgenvizsgálat segít az orvosoknak diagnosztizálni és kezelni az orvosi állapotokat. Kis dózisú ionizáló sugárzásnak teszi ki Önt, hogy képeket készítsen a test belsejéről. A röntgen a legrégebbi és leggyakrabban használt orvosi képalkotó módszer.
A DXA-t leggyakrabban az alsó gerincen és a csípőn végzik. Gyermekeknél és néhány felnőttnél néha az egész testet is vizsgálják. Perifériás eszközöket, amelyek röntgent vagy ultrahangot használnak, néha a csonttömeg csökkenésének szűrésére használják, főleg az alkarban. Néhány közösségben speciális szoftverrel ellátott CT-vizsgálatot is használnak a csonttömeg csökkenésének diagnosztizálására vagy nyomon követésére (QCT). Ez pontos, de kevésbé gyakran használják, mint a DXA-vizsgálatot.
Milyen gyakori felhasználási módjai vannak az eljárásnak?
A DXA-t leggyakrabban a csontritkulás diagnosztizálására használják, amely gyakran érinti a menopauza utáni nőket, de férfiaknál és ritkán gyermekeknél is előfordulhat. A csontritkulás fokozatos csontvesztéssel és szerkezeti változásokkal jár, ami a csontokat vékonyabbá, törékenyebbé és könnyebben törhetővé teszi.
A DXA hatékony a csontritkulás és más csontvesztést okozó állapotok kezelésének nyomon követésében is.
A DXA-teszt az egyén töréskockázatát is felmérheti. A törés kockázatát befolyásolja az életkor, a testtömeg, a korábbi törések története, a családi csontritkulásos törések története és az életmódbeli tényezők, mint például a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás. Ezeket a tényezőket figyelembe veszik, amikor eldöntik, hogy szükséges-e a beteg számára terápia.
Hogyan készüljek fel?
A vizsgálat napján normálisan étkezhet. A vizsgálat előtt legalább 24 órával ne vegyen be kalcium-kiegészítőket.
Viseljen laza, kényelmes ruházatot, kerülve a fém cipzárakat, öveket vagy gombokat tartalmazó ruhadarabokat. Az olyan tárgyakat, mint a kulcsok vagy pénztárcák, amelyek a vizsgált területen lennének, el kell távolítani.
Lehet, hogy néhány ruhadarabot le kell vennie, és/vagy köpenyt kell viselnie a vizsgálathoz. Távolítsa el az ékszereket, a kivehető fogpótlásokat, a szemüveget és minden fém tárgyat vagy ruhadarabot, amely zavarhatja a röntgenképeket.
Tájékoztassa orvosát, ha nemrégiben báriumvizsgálaton vett részt, vagy kontrasztanyagot kapott CT-vizsgálathoz vagy radioizotóp vizsgálathoz. Lehet, hogy 10-14 napot kell várnia a DXA-teszt elvégzése előtt.
A nők mindig mondják el orvosuknak és a technológusnak, ha terhesek. Az orvosok nem végeznek sok vizsgálatot terhesség alatt, hogy elkerüljék a magzat sugárzásnak való kitettségét. Ha röntgenvizsgálat szükséges, az orvos óvintézkedéseket tesz a sugárzásnak való kitettség minimalizálása érdekében. További információkért a terhességről és a röntgenvizsgálatokról lásd a Sugárbiztonsági oldalt.
Hogyan néz ki a berendezés?
Kétféle DXA-berendezés létezik: központi és perifériás eszközök.
A legtöbb DXA-eszköz központi eszköz, amelyet a csípő és a gerinc csontsűrűségének mérésére használnak. Általában kórházakban és orvosi rendelőkben találhatók. A központi eszközök nagy, lapos asztallal és egy felette felfüggesztett „karral” rendelkeznek.
A perifériás eszközök a csontsűrűséget a csuklóban, a sarokban vagy az ujjakban mérik, és gyakran elérhetők gyógyszertárakban és mobil egészségügyi furgonokban a közösségben. A pDXA eszközök kisebbek, mint a központi DXA eszközök, csak körülbelül 60 fontot nyomnak. Lehet, hogy hordozható dobozszerű szerkezetük van, amelyben a láb vagy az alkar helyezhető el a képalkotáshoz. Más hordozható technológiák, például speciálisan tervezett ultrahangos gépek is néha használatosak szűrésre. Azonban a központi DXA a szabványos technika.
Hogyan működik az eljárás?
A DXA gép vékony, láthatatlan alacsony dózisú röntgensugarat küld át a vizsgált csontokon, két különálló energiapikkal. Az egyik csúcsot főleg a lágy szövetek, a másikat pedig a csontok nyelik el. A lágy szövetek mennyiségét kivonják az összesből, és ami megmarad, az a beteg csont ásványi sűrűsége.
A DXA gépek speciális szoftverrel rendelkeznek, amelyek kiszámítják és megjelenítik a csontsűrűség méréseit a számítógép monitorán.
Hogyan végzik a csontsűrűség vizsgálatot?
Az orvosa a legtöbb esetben járóbeteg-ellátás keretében végzi el ezt a vizsgálatot. A központi DXA vizsgálat során, amely a csípő és a gerinc csontsűrűségét méri, a beteg egy párnázott asztalon fekszik. Egy röntgengenerátor található a beteg alatt, és egy képalkotó eszköz, vagy detektor, helyezkedik el felette. A gerinc vizsgálatához a beteg lábait egy párnázott dobozra helyezik, hogy ellapítsák a medencét és az alsó (ágyéki) gerincet. A csípő vizsgálatához a beteg lábát egy tartóba helyezik, amely befelé forgatja a csípőt. Mindkét esetben a detektor lassan halad át a területen, képeket készítve a számítógép monitorán. Nagyon mozdulatlanul kell maradnia, és lehet, hogy néhány másodpercig vissza kell tartania a lélegzetét, miközben a technológus elkészíti a röntgenfelvételt. Ez segít csökkenteni az elmosódott kép lehetőségét. A technológus egy fal mögé vagy a szomszéd szobába megy, hogy aktiválja a röntgengépet. A perifériás vizsgálatok egyszerűbbek. Az ujjat, kezet, alkarot vagy lábat egy kis eszközbe helyezik, amely néhány perc alatt csontsűrűségi értéket ad. Egy további eljárás, az úgynevezett csigolya törés értékelés (VFA), most sok központban elérhető. A VFA egy alacsony dózisú röntgenvizsgálat a gerinc csigolya töréseinek szűrésére, amelyet a DXA gépen végeznek. A VFA teszt csak néhány percet ad hozzá a DXA eljáráshoz. A DXA csontsűrűség-vizsgálat általában 10-30 perc alatt befejeződik, az alkalmazott berendezéstől és a vizsgált testrésztől függően. Valószínűleg ki kell töltenie egy kérdőívet, amely segít az orvosnak meghatározni, hogy vannak-e olyan orvosi állapotai vagy szed-e olyan gyógyszereket, amelyek növelik vagy csökkentik a törés kockázatát. Az Egészségügyi Világszervezet nemrégiben kiadott egy online felmérést, amely a DXA eredményeket és néhány alapvető kérdést kombinálva használható a csípőtörés vagy más jelentős csontritkulásos törések 10 éves kockázatának előrejelzésére a menopauza utáni nők esetében.
Mit fogok tapasztalni az eljárás alatt és után?
A csontsűrűség-vizsgálatok gyorsak és fájdalommentesek. Rendszeres értékelésekre lehet szükség kétévente, hogy jelentős változást lássanak a csont ásványi sűrűségében, csökkenés vagy növekedés. Néhány beteg, például a magas dózisú szteroid gyógyszereket szedők, hat hónapos követésre szorulhatnak.
Ki értelmezi az eredményeket és hogyan kapom meg őket?
Egy radiológus, egy orvos, aki képzett a radiológiai vizsgálatok felügyeletére és értelmezésére, elemzi a képeket. A radiológus aláírt jelentést küld az Ön háziorvosának vagy beutaló orvosának, aki megbeszéli Önnel az eredményeket. A DXA vizsgálatokat más orvosok is értelmezhetik, például reumatológusok és endokrinológusok. Egy klinikusnak át kell tekintenie a DXA vizsgálatot, miközben értékeli a klinikai kockázati tényezők jelenlétét, mint például:
- reumatoid artritisz
- krónikus vese- és májbetegség
- légzőszervi betegség
- gyulladásos bélbetegség
Az Ön teszt eredményei két pontszámból állnak:
- T pontszám: Ez a szám azt mutatja, hogy mennyi csontja van egy fiatal felnőtt azonos nemű csúcs csonttömegéhez képest. A -1 és annál magasabb pontszám normálisnak tekinthető. A -1,1 és -2,4 közötti pontszám osteopeniát (alacsony csonttömeg) jelez. A -2,5 és annál alacsonyabb pontszám csontritkulást jelent. A T pontszámot a törés kockázatának becslésére és a kezelés szükségességének meghatározására használják.
- Z pontszám: Ez a szám azt tükrözi, hogy mennyi csontja van az Ön korcsoportjába tartozó, azonos méretű és nemű emberekhez képest. Ha ez a pontszám szokatlanul magas vagy alacsony, további orvosi vizsgálatokra lehet szükség.
Kis változások normálisan megfigyelhetők a vizsgálatok között a pozicionálási különbségek miatt, és általában nem jelentősek.
Csontsűrűség vizsgálat előnyei és kockázatai
Előnyök
- A DXA csontdenzitometria egyszerű, gyors és nem invazív eljárás.
- Nincs szükség érzéstelenítésre.
- Az alkalmazott sugárzás mennyisége rendkívül kicsi – kevesebb, mint egy tizede egy standard mellkasi röntgen dózisának, és kevesebb, mint egy napi természetes sugárzásnak való kitettség.
- A DXA csontsűrűség-vizsgálat jelenleg a legjobb szabványosított módszer a csontritkulás diagnosztizálására, és pontos becslője a törés kockázatának is.
- A DXA-t használják annak eldöntésére, hogy szükséges-e kezelés, és a kezelés hatásainak nyomon követésére is használható.
- A DXA berendezések széles körben elérhetők, így a DXA csontdenzitometria vizsgálat kényelmes a betegek és az orvosok számára egyaránt.
- A röntgenvizsgálat után nem marad sugárzás a testében.
- A röntgenvizsgálatok általában nem okoznak mellékhatásokat a tipikus diagnosztikai tartományban.
Kockázatok
- Mindig van egy kis esély a rák kialakulására a túlzott sugárzásnak való kitettség miatt. Azonban az orvosi képalkotásban használt kis mennyiségű sugárzás miatt a pontos diagnózis előnyei messze felülmúlják a kapcsolódó kockázatot.
- A nők mindig mondják el orvosuknak és a röntgentechnológusnak, ha terhesek. További információkért a terhességről és a röntgenvizsgálatokról lásd a Sugárbiztonsági oldalt.
- Az eljárás sugárdózisa változó. További információkért lásd a Sugárdózis oldalt.
- A DXA eljárással nem várhatóak komplikációk.
A sugárzás minimalizálása
Az orvosok különös gondot fordítanak a röntgenvizsgálatok során arra, hogy a lehető legkisebb sugárdózist használják, miközben a legjobb képeket készítik az értékeléshez. A nemzeti és nemzetközi sugárvédelmi szervezetek folyamatosan felülvizsgálják és frissítik a radiológiai szakemberek által használt technikai szabványokat. A modern röntgenrendszerek minimalizálják a szórt (szórt) sugárzást az irányított röntgensugarak és a dózisszabályozási módszerek alkalmazásával. Ez biztosítja, hogy a testének nem képalkotott területei minimális sugárzásnak legyenek kitéve.
Hol érhető el a csonsűrűség vizsgálat?
Weboldalunkon az alábbi szolgáltatóknál érhető el a vizsgálat: